Previous picture
Next picture

Hrad Šternberk

 
Hrad Šternberk, původně obranné středověké sídlo s dochovanou válcovitou věží a zbytky opevnění hlavního paláce, láká návštěvníky nevšední atmosférou. Půvabné kulisy hradu tvoří okolní lesopark a dnešní podhradí. Založil jej v polovině 13. století Zdeslav z Chlumce a ze Šternberka, příslušník starého českého šlechtického rodu.
Šternberský hrad nabízí návštěvníkům ke shlédnutí unikátní soubor italské a severské raně renesanční malby i ukázky holandského a vlámského barokního malířství. Originály některých vystavených děl jsou obdivovány i ve světových galeriích – petrohradské Ermitáži nebo pařížském Louvru.
Za povšimnutí také stojí vzácná kolekce gotických a renesančních dřevěných plastik, např. reliéf Utrpení sv. Kunhuty je zřejmě jednou z nejstarších dochovaných renesančních dřevořezeb na Moravě. Soubory zlacených kožených tapet a kachlových kamen i nábytkové vybavení od gotiky po empír představují jedinečným způsobem šlechtické interiéry minulých století. Pohled do života moderní šlechty počátku 20. století je prezentován horkovzdušným vytápěním, koupelnami či jídelním výtahem. Neočekávanou památkou z tohoto období je i secesní osobní výtah. 

Další informace.

  • CZ
  • EN
  • DE
Arrow left
Arrow right